Porady

Eksploatacja paska klinowego

thumb image

Kluczowym kryterium wpływającym na sprawne funkcjonowanie pasków klinowych jest ich żywotność. Biorąc pod uwagę ten aspekt należy skupić się przede wszystkim na wariancie paska oraz warunkach w jakich on pracuje. Współczesna oferta rynkowa pasków klinowych jest bardzo szeroka.

Te – z podwyższoną wytrzymałością znajdują zastosowanie przede wszystkim w przekładniach odznaczających się wysokim momentem obrotowym. Istotną rolę w owym mechanizmie odgrywa także wykończenie w formie gumowej otoczki. Oferowane przez współczesnych producentów pasy klinowe odporne są głównie na wysokie temperatury, w niektórych przypadkach tego rodzaju konstrukcje odznaczają się otoczką w formie substancji oleistej. Fachowej rady odnośnie pasków klinowych udzielił serwis http://silnik-elektryczny.com.pl

Charakterystyka koła pasowego

Pas klinowy powinien być w sposób indywidualny dopasowany do warunków w jakich będzie pracował. Kluczowym kryterium mającym wpływ na efektowność jego pracy jest w tym wypadku wymiar rowka. Podczas działania pas powinien dotykać jego krawędzi bocznych. Z kolei koło pasowe należy utrzymać w stanie niemal idealnym, czyli bez nierówności, brudów oraz chropowatości powierzchni. Wyjątek stanowią mechanizmy w których przekładnie posiadają charakter zwarty.

Aspekt dopasowania oraz najważniejszego momentu

W pierwszych godzinach pracy mechanizmu z założeniem normalnych parametrów obciążenia pas klinowe ulega wydłużeniu. Zaleca się zatem regularną weryfikację naciągu oraz potencjalne skorygowanie. Ciekawostkę stanowi fakt, że przy pracy wzmożonej pas bez możliwości skorygowania po upływie godziny może się wydłużyć nawet o 70% wartości dopuszczalnego wydłużenia.

W jaki sposób tworzyć zespoły pasowe?

Zespoły wielopasowe charakteryzują się złączeniem kilku pasów tej samej kategorii. W praktyce oznacza to, że powinny pochodzić one od tego samego producenta. Walnie przyczynia się to do redukcji ryzyka ślizgu pasów oraz precyzyjnego dopasowania pod względem wymiarów. Wadą tego rodzaju konstrukcji jest niestety efekt domina – w momencie, gdy jeden pas ulegnie zniszczeniu – cały mechanizm nie może pracować dalej.

Eksploatacja paska klinowego
Oceń ten artykuł