Porady

Istota poziomu oleju silnikowego dla jego funkcjonowania

thumb image

Odpowiednia ilość oleju silnikowego w misce olejowej ma poważny wpływ na żywotność silnika. Jego kontrola jest niezwykle istotna- oleju nie może być ani za mało, ani za dużo. Nowoczesne modele samochodu posiadają elektroniczną czujkę mierzącą ilość oleju, jednak nie zawsze należy ślepo wierzyć tym danym. Lepiej upewnić się samemu i powtarzać to regularnie.

Sprawdzanie poziomu oleju

Jeśli chcemy własnoręcznie sprawdzić poziom oleju w naszym pojeździe musimy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim auto musi stać na płaskiej powierzchni przy ochłodzonym i wyłączonym silniku. Powszechnie się mówi, że niedobór oleju może nieść za sobą poważne konsekwencje. Natomiast nie każdy wie, że nadmiar oleju jest równie niebezpieczne. Zbyt dużo oleju może utrudnić pracę silnika i może uszkodzić jego delikatne uszczelnienia.

Regularna wymiana oleju

Warto pamiętać, że przy regularnym sprawdzaniu poziomu oleju należy równie regularnie go wymieniać. Preferowany czas wymiany oleju określa się między 15 a 20 tysiącami przejechanych kilometrów. Oczywiście wszystko jest zależne od częstości i formy eksploatacji pojazdu i trzeba dostosować się do indywidualnych potrzeb samochodu. O wymianę oleju możemy poprosić mechanika, jednak jest to też możliwe w domowych garażu. Kondycja oleju w samochodzie ma ogromny wpływ na trwałość żywotności silnika. Właśnie z tego powodu warto wymieniać go regularnie i cyklicznie sprawdzać jego prawidłowy poziom.

Różnego typu oleje mogą Państwo kupić w sklepie EBMiA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/smary-oleje-c-921_1790_8763.html

Istota poziomu oleju silnikowego dla jego funkcjonowania
Oceń ten artykuł