Porady

Logistyka, transport i spedycja – czym się różnią?

thumb image

Logistyka, transport i spedycja to trzy różne określenia. Często są one ze sobą mylone lub używane zamiennie, co z pewnością stanowi błąd. Jak zatem odróżnić od siebie te pojęcia? Dowiesz się poniżej. 

Logistyka – co to?

Logistyka to dość szerokie pojęcie. Działania logistyków polegają przede wszystkim na nawiązywaniu relacji z potencjalnymi partnerami biznesowymi, prowadzenie negocjacji, prognozowanie procesów mikroekonomicznych, czuwanie nad prawidłowością realizacji zamówień czy kontrola stanu zapasów. Są to zatem czynności mające na celu planowanie, realizację oraz zarządzanie procesem produkcyjnym, transportem oraz spedycją. W ich skład wchodzi chociażby opracowanie zamówień, rozdysponowanie towarów czy zarządzanie zasobami ludzkimi oraz rzeczowymi. Firmy logistyczne najczęściej ściśle współpracują z przedsiębiorstwami działającymi w branży transportowej oraz spedycyjnej, ponieważ firmy te wzajemnie się uzupełniają.

Transport – co to?

Transport to węższy dział logistyki. Jego zadaniem jest dopasowanie środka transportu do zleconego przewozu, w tym zwłaszcza ocena, jaki środek transportu będzie odpowiedni dla danego towaru. Ponadto transport kojarzony jest z przesyłem i bezpośrednią realizacją zleceń. Jest to skojarzenie jak najbardziej słuszne, ponieważ to właśnie na przewozie koncentrują się w największej mierze czynności wykonywane przez firmy transportowe. Niemniej przedsiębiorstwa te nie odpowiadają jedynie za przewóz towaru z punktu A do punktu B, ale także za optymalizację przewozu, w tym za możliwie największe zminimalizowanie kosztów, przy zachowaniu jakości usługi.

Spedycja – co to?

Spedycja to dział branży transportowej. Jego zadaniem jest organizacja przewozu towarów. Spedytorzy działają na zlecenie firm zewnętrznych. Nie wykonują samodzielnie przewozu, a jedynie czuwają nad jego bezpieczeństwem i terminowością wykonania. Ich czynności rozpoczynają się z chwilą zawarcia umowy. Wówczas spedytorzy powinny rozpocząć przygotowanie towaru do wysyłki i zorganizować jego przewóz. Ich rola w przewozie kończy się wraz z odbiorem ładunku.

Należy jeszcze raz podkreślić, że omówione powyżej pojęcia to trzy różne określenia i nie należy ich mylić. Branże te jednak często współpracują ze sobą, aby transport Bułgaria był jak najbardziej opłacalny. Spedycja Hiszpania czy spedycja Holandia pozwalają natomiast na dopasowanie oferty do potrzeb rynku transportowego na terenie danego kraju. Dzięki czynnościom spedycyjnym zleceniodawca nie musi także obawiać się o bezpieczeństwo i terminowość zleconego przewozu, w związku z czym z całą pewnością warto skorzystać z tego typu usług.

Logistyka, transport i spedycja – czym się różnią?
5 (100%) 1 vote