Akcesoria i części

Przekładnia zębata i jej przeznaczenie

thumb image

Przekładnia zębata pełni ważną rolę w przemyśle produkcyjnym. Jej podstawowym zdaniem jest przeniesienie napędu z wału czynnego na wał bierny. Proces ten uwarunkowany jest przeniesieniem prędkości obrotowej pomiędzy wspomnianymi wałami. Mówiąc wprost – przekładnie zębate z możliwe jak największą efektywnością i w jak najkrótszym czasie przenoszą moment obrotowy kreowany przez źródło do swojego odbiorcy.

Rodzaje przekładni zębatych

Wbrew pozorom przekładnie zębate towarzyszą człowiekowi już od starożytności. Epokowe rewolucje przyczyniły się do ich technologicznego rozwoju sprawiając, że dzisiejsze rozwiązania są zaawansowane pod względem technicznym, zastosowanie zaś wciąż rośnie i dotyczy większości przemysłowych obszarów. Szerokie zastosowanie sprawia, że mamy do czynienia z kilkoma wariantami tytułowych przekładni.

Wyróżniamy główne rodzaje :

– przekładnia jednostopniowa – w mechanizmie pracuje wyłącznie jedna para kół zębatych

– przekładnia wielostopniowa – charakteryzuje się szeregową pracą większej liczby par kół zębatych

Inny podział rozróżnia przekładnie zębate na te z uzębienie zewnętrznym oraz wewnętrznym. Jednym z najpopularniejszych typów przekładni od dziesiątek lat pozostaje przekładnia ślimakowa wykorzystywana w układach kierowniczych. Jej konstrukcja opiewa w zastosowanie ślimaka oraz ślimacznicy, a także przekładni ciernej, która wykorzystuje swe walory do pracy na taśmach produkcyjnych kreując siły tarcia. Do innych rodzajów przekładni zaliczamy także przekładnie łańcuchowe zbudowane w formie cięgna w postaci łańcucha. Tego rodzaju – klasyczny typ przekładni wykorzystywany jest w konstrukcji rowerowej.

Czym jest przełożenie przekładni?

Przełożenie to najważniejszy parametr każdego rodzaju przekładni. Nierozerwalnym jego wykładnikiem jest przełożenie geometryczne, kinetyczne oraz dynamiczne. Dzięki znajomości wymiarów poszczególnych kół zębatych możemy na ich podstawie określać parametr przełożenia. Kinetyczne przełożenie możemy określić znając prędkości obrotowe wałów – czynnego oraz biernego, zaś dynamiczne określamy na podstawie momentu obrotowego.

Więcej o przekładniach można przeczytać w serwisie http://przekladnie-planetarne.com.pl

Przekładnia zębata i jej przeznaczenie
5 (100%) 1 vote