Akcesoria i części

Rodzaje łańcuchów napędowych oraz ich zastosowanie

thumb image

Łańcuch napędowy stanowi przemysłowe rozwiązanie, które jest podstawą wielu mechanizmów stosowanych w poszczególnych branżach. Stosowanie owego rodzaju napędu cieszy się wielowiekową tradycją, zaś początek łańcuchów jako formy napędowej idzie w parze z technologicznym rozwojem produkcyjnym i nie tylko. Współcześnie konwencjonalne typy łańcuchów oraz ich zastosowanie wygląda nieco inaczej – do wyboru mamy szeroką paletę łańcuchów, a każdy wariant posiada swe skonkretyzowane zastosowanie. Zgodnie z definicją podstawowy podział mówi nam o trzech głównych rodzajach łańcuchów – jednorzędowych, dwurzędowych oraz wielorzędowych. Warto podkreślić, iż nie każdy rodzaj łańcucha sprawdzi się w przypadków poszczególnych prac.

Prostą budową, a co za tym idzie – powszechnym zastosowaniem cieszą się łańcuchy jednorzędowe. O prostocie konstrukcyjnej świadczy zastosowanie łańcuchów jednorzędowych w rowerach. Pomimo rozwoju technologicznego, który z wolna wprowadza do konstrukcji rowerowych rozwiązania wielorzędowe, wciąż najpopularniejszym mechanizmem jest łańcuch jednorzędowy.

Łańcuch dwu i wielorzędowy – co warto o nich wiedzieć?

Łańcuchy napędowe dwu i wielorzędowe cechują się zastosowaniem specjalistycznym. Wyjątkowa jest również ich budowa. Z tej racji łańcuchy wielorzędowe stosowane są przede wszystkim pod postacią wierzchnich zasuw – ich mechanizm opiewa w otwieranie i zamykanie blokad. Ciekawostkę stanowi fakt, że jakiś czas temu azjatyccy konstruktorzy zaprezentowali łańcuch wielorzędowy składający się aż z 19 rzędów. Masowość i złożoność wielu przekładni była efektem blisko trzyletniej pracy chińskich inżynierów.

Szerokie zastosowanie łańcuchów wielorzędowych dotyczy przede wszystkim przemysłu transportowego – głównie tego związanego z gospodarką morską. Statki cechujące się zwiększoną wypornością wykorzystują nie tylko dużą moc generowaną przez przekładnie zbudowane z łańcuchów wielorzędowych, ale także ich specyficzną budowę. W przypadku tego rodzaju statków najczęściej stosuje się wielorzędowe łańcuchy rolkowe – sprawdzają się one idealnie w kwestii przenoszenia ciężkich materiałów.

Łańcuch w dzień powszedni

Na co dzień łańcuchy towarzyszą nam w rozmaitych urządzeniach – głównie są to uproszczone konstrukcje. Spotkamy je m.in. w rowerach, samochodach, motocyklach, czy mechanizmach bram garażowych. Łańcuchy jednorzędowe i wielorzędowe mogą być stosowane naprzemiennie, a doskonałym tego przykładem są urządzenia ogrodnicze, takie jak m.in. współczesne pilarki, czy kosiarki. Dzięki zastosowaniu łańcuchów odznaczają się one zwiększoną skutecznością oraz wydajnością pracy.

Informacji o rodzajach łańcuchów dostarczył nam blog http://prowadnice-szynowe.pl/

 

Rodzaje łańcuchów napędowych oraz ich zastosowanie
Oceń ten artykuł